Tomasz Mikołajczyk TECHNICZNA OBSŁUGA ROLNICTWA
Silosy na kiszonki

Betonowe silosy na kiszonki, silosy przejazdowe na kiszonki

 Silosy betonowe są coraz częściej wybieraną formą magazynowania.

Wyróżniamy dwa rodzaje silosów betonowych:

 • silosy przejazdowe na kiszonkę
 • silosy nieprzejazdowe

Te z kolei dzielą się na dwa typy:

 • silosy betonowe monolityczne (wylewane na budowie)
 • silosy z bloków betonowych tzw. prefabrykowane

 

Rolnicy coraz częściej decydują się na budowę silosów kiszonkowych z gotowych, prefabrykowanych betonowych elementów. Montaż elementów betonowych zdecydowanie skraca czas budowy. Jest to ciekawa alternatywa w odniesieniu do silosów wylewanych na mokro na terenie budowy.

 

Silos na kiszonkę pozwolenie czy zgłoszenie

W ostatnich latach zarówno w prawie wodnym, jak i prawie budowlanym zaszły zmiany, pozwalające na budowę silosu na zgłoszenie. Czyli nie potrzeba starać się o zezwolenie na budowę jak było dotychczas.

 

budowa silosu na kiszonki

 

Budowa silosu na kiszonkę

Na początku wspólnie z rolnikiem przygotowywany jest projekt silosu uwzględniający wszystkie niezbędne aspekty takie jak:

 • dostępność terenu
 • przeznaczenie
 • czy też liczba zwierząt, dla których będzie przygotowywana kiszonka

Następnie przygotowywane jest podłoże, które zazwyczaj rolnik wykonuje we własnym zakresie. Niezbędna jest wymiana pierwszej warstwy podłoża oraz utwardzenie terenu, które zazwyczaj odbywa się przy pomocy kruszywa lub piasku tzw. pospółki. Podłoże pod prefabrykaty powinno być odpowiednio przygotowane i zagęszczone (współczynnik zagęszczenia Is=0,95) lub lekki fundament (ok. 10-15 cm na betonie C12/15) wystarczą w zupełności. Podłoże pod silos do kiszonki musi być tak przygotowane i w taki sposób, aby pod ciężarem prefabrykatów nie doszło do załamania się gruntu oraz aby grunt pod silosem nie powodował przemieszczania się elementów.

W miejscu montażu elementów prefabrykowanych na całej długości ściany rozciąga się podsypkę cementowo-piaskową 1:4, która ma zapewnić wyrównanie terenu oraz zagwarantować poprawną jakość montażu. Chropowata struktura stopy elementu prefabrykowanego wraz z podsypką gwarantuje stabilność posadowienia elementów ściany.       

Prefabrykowane elementy silosów betonowych do kiszonek wykonywane są w zakładzie produkcyjnym, a następnie dostarczane na teren budowy oraz montowane przy pomocy dźwigu. Elementy łączy się za pomocą listwy z tworzywa sztucznego i uszczelnia specjalistyczną masą elastyczną.

 

Silosy Betonowe Do Kiszonek Oferta

W naszej ofercie posiadamy dwa typy silosów:

Betonowe silosy na kiszonkę typu L

 • element silosu przejezdnego L-100: długość: 4,00 m, szerokość: 95 cm, wysokość: 1,00 m
 • element silosu przejezdnego L-150: długość: 4,00 m, szerokość: 1,50 m, wysokość: 1,50 m
 • element silosu przejezdnego L-200: długość: 4,00 m, szerokość: 1,60 m, wysokość: 2,00 m
 • element silosu przejezdnego L-250: długość: 4,00 m, szerokość: 2,00 m, wysokość: 2,50 m
 • element silosu przejezdnego L-300: długość: 4,00 m, szerokość: 2,00 m, wysokość: 3,00 m

oraz typu T

 • element silosu przejezdnego T-150: długość: 4,00 m, szerokość: 1,20 m, wysokość: 1,50 m
 • element silosu przejezdnego T-200: długość: 4,00 m, szerokość: 1,40 m, wysokość: 2,00 m
 • element silosu przejezdnego T-250: długość: 4,00 m, szerokość: 1,80 m, wysokość: 2,50 m
 • element silosu przejezdnego T-300: długość: 4,00 m, szerokość: 2,00 m, wysokość: 3,00 m

 

Prefabrykowane ściany silosów produkowane są z klasy betonu C55/67, która charakteryzuje się wysoką kwasoodpornością, ponieważ w trakcie zakwaszania i przechowywania kiszonek z kukurydzy bądź też z trawy wytwarzane są soki, które negatywnie wpływają na powierzchnię betonu.

W celu zapewnienia dodatkowej ochrony elementów przed agresywnymi środkami takimi jak soki kiszonkowe i inne kwasy, powinno się na budowie dodatkowo zabezpieczyć prefabrykaty specjalnie przeznaczoną do takich celów farbą zabezpieczającą.

 

Ile kosztuje silos na kiszonkę ?

Jeśli temat Cię zinteresował, zastanawiasz się nad ceną takiego rozwiązania ? Skontaktuj Się z Nami - to nic nie kosztuje :). Wycena każdego projektu to raczej temat indywidualny. Zadzwoń! Po krótkiej rozmowię jak będziemy wiedzieć co nieco więcej na temat Twoich oczekiwań, potrzeb. Przygotujemy wstępną wycenę (kalkulację kosztów).    

 

 

 

 

budowa silosu na kiszonki