Tomasz Mikołajczyk TECHNICZNA OBSŁUGA ROLNICTWA

Rozmowa z Panem Jackiem Siestrzewitowskim

Na przełomie 2017-2018 roku dostarczyliśmy do nowo budowanej obory Pana Jacka Siestrzewitowskiego z miejscowości Celiny gm. Trzebieszów woj. lubelskie  elementy wyposażenia obory tj.: ruszta betonowe, przegrody legowiskowe, mieszadło ciągnikowe oraz elektryczne do mieszania gnojowicy. Poprosiłem Pana Jacka o podzielenie się spostrzeżeniami po prawie rocznym okresie użytkowania. 


Zdecydował się Pan na budowę obory z systemem boksów głębokich ścielonych – słomą z wapnem. Jak z perspektywy roku ocenia Pan takie rozwiązanie ?
Uważam, że jest to chyba obecnie najlepszy system utrzymania zwierząt. Legowiska są suche,   wapno wszystko dezynfekuje, nie ma problemu z zapaleniami wymienia czy też komórkami somatycznymi, na starym budynku bywało różnie. Jedynym minusem jest to, że krowy wygarniają trochę sieczki i raz na miesiąc trzeba ją uzupełnić, ale z upływem czasu wyrzucają coraz mniej. Najgorzej jest na początku, ponieważ niektóre sztuki kopią sobie w tym, ale jeżeli nie mamy kulawizny i mastitis na budynku to ten jeden dzień na zasypanie możemy poświęcić.

Obora miejscowość Celiny
Obora miejscowość Celiny 2
Obora miejscowość Celiny 3
Obora miejscowość Celiny 4
Obora miejscowość Celiny 5
Obora miejscowość Celiny 6


Jakie są Pańskie spostrzeżenia odnośnie użytkowania rusztów betonowych?
Jesteśmy bardzo zadowoleni. Przede wszystkim jest na nich sucho, bo część odchodów przez szczelinę trafia do zbiornika, a nie jak w przypadku zgarniacza krowy spacerują przez odchody przy każdym jego przyjeździe co powoduje, że racice są mokre co powoduje zapalenie skóry, kulawiznę, a w najgorszym wypadku zanokcicę.

 

Czy mikser elektryczny jest skutecznym rozwiązaniem w zakresie mieszania gnojowicy?
Zdecydowanie, tylko i wyłącznie mikser elektryczny. Po stronie jałówek mamy zwykłe ciągnikowe, po stronie krów dojnych elektryczne. Muszę przyznać, że jeżeli chodzi o jakość mieszania, szybkość i konsystencję gnojowicy, to elektryczne bije je nie do porównania i przede wszystkim firmy LJM. Długość kanałów w naszej oborze to 55m na słomie z wapnem i miesza się naprawdę dobrze. Znajomy ma mieszadło od innego producenta i się rozłącza.


Czy bezsłupkowy system wygrodzeń legowiskowych wydaję się Panu komfortowy dla krów?
Uważam, że jest to dla krów ogromny komfort. Mogą swobodnie się kłaść i nie są w żaden sposób narażone na jakieś otarcia i dyskomfort.

 

Co po roku użytkowania zrobiłby Pan inaczej – lepiej?
Chyba raczej nic. Na pewno został bym przy ruszcie i słomie z wapnem. Po roku użytkowania jestem tego pewien, chociaż na początku wiadomo nie było przekonania czy to się sprawdzi. A dobitnym przykładem jest to, że po wprowadzeniu 50 krów ze starych budynków z uwięziówki i części z głębokiej ściółki na nowy obiekt wypadła jedna sztuka. Krowy weszły na budynek 15 kwietnia. Korekcja była zrobiona 10 stycznia.

 

 

Opinia od ”Barbary i Krzysztofa Wojtkowskich”

Współpraca z firmą MIKOMAX Tomasz Mikołajczyk to najlepsze co mogło nas spotkać przy okazji budowy naszej obory. Firma jest rzetelna, towar był dostarczony przed terminem ustalonym w umowie. Towar był nieuszkodzony, w dobrym stanie. Firma Pana Tomasza jest jedyną, która tak szybko i profesjonalnie podchodzi do Klienta. Pan Tomasz był na każde zawołanie nas gospodarzy i służył doradztwem oraz profesjonalizmem. Nie wyobrażamy sobie budowania obory bez tej firmy.

~ Barbara i Krzysztof Wojtkowscy